Top
Özelge: Yurt dışında kiralanan mecurun yurt içindeki firmaya alt kira yoluyla kiralanmasının ve kira bedelinin yansıtılmasında KDV hesaplanıp hesaplanmayacağı hk. - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
8686
post-template-default,single,single-post,postid-8686,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Özelge: Yurt dışında kiralanan mecurun yurt içindeki firmaya alt kira yoluyla kiralanmasının ve kira bedelinin yansıtılmasında KDV hesaplanıp hesaplanmayacağı hk.

 

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü

 

 

 

Sayı

:

B.07.1.GİB.4.34.17.01-KDV.06.-2298

26/12/2011

Konu

:

Yurt dışında kiralanan mecurun yurt içindeki firmaya alt kira yoluyla kiralanmasının ve kira bedelinin yansıtılmasında KDV hesaplanıp hesaplanmayacağı.

 

 

            İlgide kayıtlı özelge talep formunuzun incelenmesinden, yurt dışındaki mecurun (kiraladığınız şeyin) yurt içindeki bir firmaya yine yurt dışında kiraya verilmesinin KDV karşısındaki durumunun sorulduğu anlaşılmıştır.

            3065 Sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun;

            -1/1 inci maddesinde; Türkiye’de yapılan ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin KDV ye tabi olduğu,

            -4/1 inci  maddesinde; hizmetin, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemler olduğu ve

            -6 ncı maddesinde de işlemlerin Türkiye’de yapılmasının;

            a) Malların teslim anında Türkiye’de bulunmasını,

            b) Hizmetin Türkiye’de yapılmasını veya hizmetten Türkiye’de faydalanılmasını ifade ettiği

hükme bağlanmıştır.

            Bu hükümlere göre, yurt dışındaki mecurun (kiraladığınız şeyin) yurt içindeki firmaya yurtdışında kiralanması işlemi, Türkiye’de yapılan bir işlem sayılmayacağından KDV nin konusuna girmemekte olup, KDV ye tabi değildir.

             Bilgi edinilmesini rica ederim.                                                         

 

 

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE