Top
Özelge: Vergi muafiyeti tanınan vakfın gemi, liman ve sörvey harçlarından muaf olup olmadığı hk. - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
8687
post-template-default,single,single-post,postid-8687,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Özelge: Vergi muafiyeti tanınan vakfın gemi, liman ve sörvey harçlarından muaf olup olmadığı hk.

 

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

(Mükellef Hizmetleri Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü)

 

 

 

Sayı

:

B.07.1.GİB.4.34.18.01-003.01-1810

13/10/2011

Konu

:

Vergi muafiyeti tanınan vakfın gemi, liman ve sörvey harçlarından muaf olup olmadığı

 

 

İlgide kayıtlı özelge talep formunda, vergi muafiyeti tanınan vakıflar arasında bulunduğu belirtilen vakfınızın gemi ve liman harçları ile gemi sörvey belgeleri harçlarından muaf olup olmadığı hususunda görüş istenilmektedir.

Bilindiği üzere, 492 sayılı Harçlar Kanunu’nun 95’nci maddesinde, gemi ve liman işlemlerinden bu kanuna bağlı (7) sayılı tarifede yazılı olanların gemi ve liman harçlarına tabi olduğu; aynı Kanun’un 99’uncu maddesinde ise gemi ve liman harçlarının (7) sayılı tarifede yazılı işlemlerden değer veya ağırlık ölçüsüne göre nispi, işlemin nevi ve mahiyetine göre maktu esas üzerinden alınacağı hükme bağlanmıştır.

Diğer taraftan, 492 sayılı Kanun’un 98’inci maddesinde gemi ve liman harçlarından müstesna tutulan işlemler sayılmış olup söz konusu maddede Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara ilişkin herhangi bir istisna hükmü bulunmamaktadır.

Buna göre, vakfınızın gemi ve liman harçları ile gemi sörvey belgeleri harçlarından muaf tutulmasına imkan bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

 

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE