Top
Özelge: Uluslararası nakliyat faaliyetinden doğan KDV iade taleplerinde tevsik edici belge hk. - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
8499
post-template-default,single,single-post,postid-8499,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Özelge: Uluslararası nakliyat faaliyetinden doğan KDV iade taleplerinde tevsik edici belge hk.

 

T.C.

ARTVİN VALİLİĞİ

Defterdarlık Gelir Müdürlüğü

 

 

 

Sayı

:

B.07.4.DEF.0.08.10.00-08-OZELGE-001-18

23/12/2011

Konu

:

Özel Fatura

 

 

             İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, 2009 ve 2010 yılı içerisinde gerçekleştirilen uluslararası nakliyat faaliyetinden doğan katma değer vergisi (KDV) iade taleplerinde tevsik edici belge olarak Türkiye’de ikamet etmeyen yolculara döviz karşılığı yapılan satışlar için düzenlenen özel faturanın kullanılıp kullanılamayacağı sorulmaktadır.

            KDV Kanununun 14 üncü maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 24/12/1984 tarih ve 84/8889 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile transit ve Türkiye ile yabancı ülkeler arasında deniz, hava, kara, ve demiryolu ile yapılan yük ve yolcu taşıma işleri KDV den istisna edilmiştir. İstisna kapsamına yabancı bir ülkede başlayıp Türkiye’den geçerek yabancı bir ülkede sona eren, yabancı bir ülkede başlayıp Türkiye’de sona eren ve Türkiye’de başlayıp yabancı bir ülkede sona eren taşıma işleri girmektedir.

            Bu çerçevede, uluslararası kara taşımacılığının tevsikinde transit beyannamesi, TIR karnesi ve Form 302 belgesi kullanılabildiğinden, özel faturanın uluslararası kara taşımacılığının tevsikinde kullanılması mümkün bulunmamaktadır.

            Bilgi edinilmesini rica ederim.

 

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE