Top
Özelge: Şirketin mülkiyetinde bulunan yerin izinsiz kullanımı karşılığı alınan ecrimisil bedelinin KDV'ye tabi olup olmadığı hk. - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
8649
post-template-default,single,single-post,postid-8649,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Özelge: Şirketin mülkiyetinde bulunan yerin izinsiz kullanımı karşılığı alınan ecrimisil bedelinin KDV’ye tabi olup olmadığı hk.

 

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü

 

 

 

Sayı

:

B.07.1.GİB.4.34.17.01-KDV.1-76

09/01/2012

Konu

:

Şirketin mülkiyetinde bulunan yerin izinsiz kullanımı karşılığı alınan ecrimisil bedelinin KDV’ye tabi olup olmadığı

 

 

            İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda; firmanız mülkiyetindeki vapur iskelesinin teras katının bir bölümünün firmanızın izni olmaksızın kullanıldığının tespiti üzerine izinsiz kullanım bedeli (ecrimisil) olarak tahakkuk ettirilecek tutarın katma değer vergisine (KDV) tabi olup olmadığı konusunda bilgi istenilmektedir.

            KDV Kanununun; 1/1 inci maddesinde Türkiye’de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin, 1/3-f maddesinde, Gelir Vergisi Kanununun 70 inci maddesinde belirtilen mal ve hakların kiralanması işlemlerinin KDV ye tabi olduğu hüküm altına alınmıştır.                    

            Buna göre, firmanız mülkiyetindeki vapur iskelesinin teras katının izinsiz kullanımı karşılığında tahsil edilecek bedel KDV Kanununun 1/1 inci maddesi uyarınca KDV ye tabi olacaktır.

            Bilgi edinilmesini rica ederim.

 

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE