Top
Özelge: Ruhsal sıkıntıları olan insanların tedavisine yönelik verilen hizmetlerde KDV oranı hk. - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
8643
post-template-default,single,single-post,postid-8643,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Özelge: Ruhsal sıkıntıları olan insanların tedavisine yönelik verilen hizmetlerde KDV oranı hk.

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı

(Gelir Kanunları KDV-ÖTV Grup Müdürlüğü)

 

 

 

Sayı

:

39044742-130[Özelge]-E.132824

11.02.2019

Konu

:

Ruhsal sıkıntıları olan insanların tedavisine yönelik verilen hizmetlerde KDV oranı

 

 

İlgi

:

11/04/2018 tarih ve 1265086 evrak kayıt numaralı özelge talep formunuz.

İlgide kayıtlı özelge talep formunda, spiritualist hizmeti kapsamında ruhsal sıkıntıları olan insanlara taşımaları için Kuran-ı Kerim’den ilgili ayetleri yazıp bu konuda bilgilendirme yaptığınız belirtilerek, bu hizmetlere uygulanması gereken katma değer vergisi (KDV) oranı sorulmaktadır.

KDV oranları, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (BKK) eki (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8, bu listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler için % 18 olarak tespit edilmiştir.

Buna göre, söz konusu BKK eki (I) ve (II) sayılı listeler kapsamında olmadığından spiritualist hizmetinin genel oranda (% 18) KDV’ ye tabi tutulması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

 

 

 

(*)      Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)    İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE