Top
Özelge: Leasing firmasının gayrimenkul alacağının icrada temlik alınması sonrası icrada satışında KDV hk. - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
8648
post-template-default,single,single-post,postid-8648,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Özelge: Leasing firmasının gayrimenkul alacağının icrada temlik alınması sonrası icrada satışında KDV hk.

 

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

 İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü

 

 

 

Sayı

:

39044742-KDV.1-1580

05/06/2014

Konu

:

Leasing firmasının gayrimenkul alacağının icrada temlik alınması sonrası icrada satışında KDV

 

 

            İlgide kayıtlı özelge talep formu ile, leasing firmasının alacaklısı olduğu bir icra dosyasını temlik aldığınız belirtilerek söz konusu dosyadan icra yoluyla gayrimenkul satışının KDV den muaf olup olmadığı hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

            KDV Kanununun; 1/1 inci maddesinde, Türkiye’de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin,1/3-d maddesinde de müzayede mahallerinde ve gümrük depolarında yapılan satışların vergiye tabi olduğu hüküm altına alınmıştır.

            Buna göre, leasing firmasının alacaklısı olduğu ve temlik aldığınız icra dosyasına istinaden,  icra yoluyla  gayrimenkul satışı KDV Kanununun 1/3-d maddesi gereğince KDV ye tabi tutulacaktır.

            Bilgi edinilmesini rica ederim.

 

 

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE