Top
Özelge: Lavaş Ekmeğin Satışında KDV oranı hk. - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
8673
post-template-default,single,single-post,postid-8673,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Özelge: Lavaş Ekmeğin Satışında KDV oranı hk.

 

T.C.

AKSARAY VALİLİĞİ

Defterdarlık Gelir Müdürlüğü

 

 

 

Sayı

:

B.07.4.DEF.0.68.10.00-068-KDV-4

04/05/2011

Konu

:

Lavaş Ekmeğin Satışında KDV oranı

 

 

İlgide kayıtlı özelge talep formunuzun incelenmesinden, küflenmemesine yönelik yapılan katkılar dışında katkı maddesi içermeyen lavaş ekmeğin satışında uygulanması gereken  katma değer vergisi oranı hakkında Defterdarlığımızdan görüş talep ettiğiniz anlaşılmaktadır.

KDV oranlarının belirlendiği 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına ekli (I) sayılı listesinin 4 üncü sırasında yer alan “Buğday unu,  buğday unundan imal edilen ekmekler (kepekli olanlar dahil, diğer katkı maddeliler hariç), yufka” teslimleri, % 1 oranında KDV ye tabidir.

Buğday unundan üretilen ekmeklerde uygulanacak vergi oranına ilişkin açıklamaların yer aldığı 25 No.lu KDV Sirkülerinin 2 nci bölümünde, buğday unundan üretilen hamburger ekmeği, tost ekmeği, sandviç ekmeği, ramazan pidesi, boş pide ve lavaş teslimlerinin indirimli oran (%1) kapsamında olduğu açıklanmıştır.

Buna göre, buğday unundan imal edilen ve küflenmemesine yönelik katkı dışında katkı maddesi içermeyen lavaş teslimlerinde % 1 oranında katma değer vergisi uygulanması gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.     

 

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE