Top
Özelge: Külçe altın satışı yapan firmanın şirket içi giderlerden dolayı yüklenilen KDV'nin iade konusu yapılıp yapılmayacağı hk. - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
8825
post-template-default,single,single-post,postid-8825,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Özelge: Külçe altın satışı yapan firmanın şirket içi giderlerden dolayı yüklenilen KDV’nin iade konusu yapılıp yapılmayacağı hk.

 

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü

 

 

 

Sayı

:

B.07.1.GİB.4.34.17.01-KDV.29-2289

22/12/2011

Konu

:

Külçe altın satışı yapan firmanın şirket içi giderlerden dolayı yüklenilen KDV’nin iade konusu yapılıp yapılmayacağı

 

 

            İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda külçe altın satışı yapan firmanızın giderlerinden dolayı yüklenmiş olduğu KDV nin tarafınıza iadesinin mümkün olup olmadığı konusunda görüş sorulmaktadır.

            Katma Değer Vergisi Kanununun 17/4-g maddesi uyarınca  külçe altın, külçe gümüş, kıymetli taşlar (elmas, pırlanta, yakut, zümrüt, topaz, safir, zebercet, inci, kübik, virconia) teslimi katma değer vergisinden istisnadır.

            Öte yandan Katma Değer Vergisi Kanunun 30/a maddesinde ise vergiye tabi olmayan veya vergiden istisna edilmiş bulunan malların teslimi ve hizmet ifası ile ilgili alış vesikalarında gösterilen veya bu mal ve hizmetlerin maliyetleri içerisinde yer alan katma değer vergisinin indirim konusu yapılamayacağı hükme bağlanmıştır.

            Bu çerçevede, Şirketinizin her türlü alış ve giderleri dolayısıyla yüklendiği KDV nin istisna kapsamında ifa edilen işlemlere karşılık gelen kısmı KDV Kanununun 30/a maddesi gereğince indirim konusu yapılamayacaktır. İstisna kapsamındaki külçe altın teslimleriniz nedeniyle Kanunun 30/a maddesi gereğince indirilemeyen verginin işin mahiyetine göre kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider ya da maliyet unsuru olarak kabul edileceği tabiidir.

           Bilgi edinilmesini rica ederim.

                       

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE