Top
Özelge: Kordon ipinden mamul ipli fuların satışında uygulanacak KDV oranı hk. - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
9062
post-template-default,single,single-post,postid-9062,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Özelge: Kordon ipinden mamul ipli fuların satışında uygulanacak KDV oranı hk.

 

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

ADANA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Gelir Grup Müdürlüğü

 

 

 

Sayı

:

B.07.1.GİB.4.01.16.02-2011-27892-KDV-42

16/03/2012

Konu

:

Kordon ipinden mamul ipli fuların satışında uygulanacak KDV oranı

 

 

            İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, kordon ipinden imal edilen ve tali girdi olarak reçine edilmiş metalize kaplama ve stoper kullanılan ipli flar için uygulanacak KDV oranı hakkında bilgi istenilmektedir.

            Katma değer vergisi oranları, Katma Değer Vergisi Kanununun 28. maddesinin Bakanlar Kuruluna verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033  sayılı Kararname eki I sayılı listede yer alan mal ve hizmetler için % 1, II sayılı listede yer alan mal ve hizmetler için % 8, bu listeler dışındaki diğer mal ve hizmetler için ise % 18 olarak tespit edilmiştir.

            Söz konusu Bakanlar Kurulu Kararı eki II sayılı listenin “B” bölümünün 5 inci sırasında, “Yukarıdaki 4 numaralı sırada yazılı mensucat, vatka, keçe ve dantela, kordela, kordon ve işlemelerden mamul; iç ve dış giyim eşyası (şapka, kravat, kaşkol, kemer, çorap, eldiven vb. dahil), havlu, bornoz, perde, çarşaf, yastık, yorgan, battaniye, uyku tulumu, her türlü kılıf ve örtüler ile bunların benzeri ev tekstil ürünleri (taşıtlarda kullanılanlar dahil) (yataklar hariç)”  ibaresi yer almıştır. 

            TGTC nin 56.07 tarife pozisyonunda, “Sicimler, kordonlar, ip ve halatlar (örülmüş olsun olmasın) (kauçuk ve plastik emdirilmiş, sıvanmış veya kaplanmış olsun olmasın)” tanımlanmıştır. Bu pozisyon örülmemiş sicim, kordon, ip ve halatlar ile örme suretiyle elde edilen sicim, kordon, ip ve halatları kapsamaktadır. 

            Dolayısıyla,  kordon ipinden mamul ipli fların 09.03.2006 tarihinden itibaren KDV oranları ile ilgili II sayılı listenin “B” bölümünün 5 inci sırasında sayılan “dış giyim” eşyası kapsamında değerlendirilerek, toptan ve perakende teslimi % 8 oranında KDV’ne tabidir. 

             Bilgi edinilmesini rica ederim.

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE