Top
Özelge: Kese kağıdının KDV oranı hakkında. - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
8851
post-template-default,single,single-post,postid-8851,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Özelge: Kese kağıdının KDV oranı hakkında.

 

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

BURSA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

(Mükellef Hizmetleri Gelir Grup Müdürlüğü)

 

 

 

Sayı

:

45404237-130[ I-14-60]-156

22/05/2014

Konu

:

Kese kağıdının KDV oranı hakkında.

 

 

            İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, üretimini yaptığınız kese kağıdının tesliminde uygulanması gereken katma değer vergisi (KDV) oranı hakkında Başkanlığımızdan görüş talep edilmektedir.

            KDV oranları; KDV Kanununun 28 inci maddesi ile verilen yetkiye dayanılarak yayımlanan  2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile Kararname eki I sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için (%1), II sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için (%8), bu listelerde yer almayan teslim ve hizmetler için ise (%18) olarak tespit edilmiştir.

            Söz konusu Kararname eki II sayılı listenin B bölümünün 8 inci sırasında, her nevi maddeden mamul çanta, bavul, valiz ve benzerleri, ifadesi yer almaktadır.

            60 No.lu KDV Sirkülerinin (5.8.6.) bölümünde ise, her nevi maddeden, bavullar, valizler, okul ve evrak çantaları, el çantaları, bilgisayar çantaları, spor çantaları, erzak çantaları, sırt çantaları, portföylerin (cüzdan, gözlük kılıfları, dürbün mahfazaları, fotoğraf makinesi mahfazası, müzik aletleri mahfazaları, silah ve tabanca, bıçak kılıfları, sigara ve tabaka kutuları mahfazaları ve benzeri mahfazalar ile yorgan, battaniye, yatak örtüsü v.b.’nin ambalajı mahiyetindeki plastik veya benzerlerinden çanta şeklindeki mahfazalar hariç) bu kapsamda değerlendirileceği açıklanmıştır.

            Buna göre, üretimini yaptığınız kese kağıdının teslimi, II sayılı listenin B bölümünün 8 inci sırası kapsamında değerlendirilemeyeceğinden genel oranda (%18) KDV’ye tabidir.

            Bilgi edinilmesini rica ederim.

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE