Top
Özelge: İtfaiye öncü aracına dönüştürülen aracın ÖTV'ye tabi olup olmadığı hk. - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
8727
post-template-default,single,single-post,postid-8727,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Özelge: İtfaiye öncü aracına dönüştürülen aracın ÖTV’ye tabi olup olmadığı hk.

 

T.C.

DÜZCE VALİLİĞİ

Defterdarlık Gelir Müdürlüğü

 

 

 

Sayı

:

13334133-ÖTV-10-20

12/07/2012

Konu

:

İtfaiye öncü aracına dönüştürülen aracın ÖTV’ye tabi olup olmadığı.

 

 

            İlgi kayıtlı özelge talep formunda, … Belediyesinin firmanızdan Hundai marka İX35 2.0 CRDI 6 AT 4×4 Style Plus binek otomobil aldığı ve aracın tadil edilerek itfaiye öncü aracı olarak kullanacağı, ancak Emniyet Müdürlüğünün muafiyet yazısı olmadan işlem yapmadığı belirtilerek söz konusu araç satışının ÖTV’den muaf olup olmadığı hususunda Defterdarlığımız görüşü talep edilmektedir.

            4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 1/1-b maddesi ile,  Kanuna ekli (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tabi olanların ilk iktisabının bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV’ye tabi olduğu hükme bağlanmıştır.

            Kanuna ekli (II) sayılı listedeki,  87.03 tarife pozisyonunda yer alan araçlardan itfaiye öncü araçları parantez içi hükümle ÖTV kapsamı dışında tutulmuştur.       

            Buna göre, özelge talep formunda bahsi geçen aracın firmanızca 87.03 tarife pozisyonundaki itfaiye öncü aracına dönüştürüldükten sonra ilk iktisap kapsamında teslim edilmesi halinde, bu şekilde itfaiye öncü aracına dönüştürülen aracın ilk iktisabı ÖTV’ye tabi tutulmayacaktır.

            Ancak söz konusu aracın firmanızca itfaiye öncü aracına dönüştürülmeden satılması, alıcıların ilk iktisabını yaptığı aracı itfaiye öncü aracına dönüştürmesi halinde, aracın firmanızca satışı ÖTV’ye tabi tutulacaktır.

            Bilgi edinilmesini rica ederim.

           

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE