Top
Özelge: Elyaf-sünger yatak teslimlerinde KDV uygulaması hk. - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
9128
post-template-default,single,single-post,postid-9128,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Özelge: Elyaf-sünger yatak teslimlerinde KDV uygulaması hk.

 

T.C.

ORDU VALİLİĞİ

Defterdarlık Gelir Müdürlüğü

 

 

 

Sayı

:

B.07.4.DEF.0.52.10.00-005-13

13/07/2011

Konu

:

Elyaf-Sünger Yatak KDV Oranı Hk.

 

 

            İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, elyaf-sünger yatak tesliminde uygulanacak  katma değer vergisi oranı hususunda  bilgi istenilmektedir.

             Katma değer vergisi oranları, Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesinin Bakanlar Kuruluna verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033  sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki I sayılı listede yer alan mal ve hizmetler için % 1, II sayılı listede yer alan mal ve hizmetler için % 8, bu listeler dışındaki diğer mal ve hizmetler için ise % 18 olarak tespit edilmiştir.

            Söz konusu Bakanlar Kurulu Kararı eki II sayılı listenin “B) Diğer Mal ve Hizmetler” bölümünün  5 inci sırasında mensucat, vatka, keçe ve dantela, kordela, kordon ve işlemelerden mamul; iç ve dış giyim eşyası (şapka, kravat, kaşkol, kemer, çorap, eldiven vb. dahil), havlu, bornoz, perde, çarşaf, yastık, yorgan, battaniye, uyku tulumu, her türlü kılıf ve örtüler ile bunların benzeri ev tekstil ürünleri (taşıtlarda kullanılanlar dahil) (yataklar hariç)” ibaresi yer almıştır.

             Öte yandan, 2009/14812, 2009/14881 ve 2009/15081 sayılı Bakanlar Kurulu Kararları ile  yapılan düzenlemelerde bu kararların eki listelerde 9404.21 ve 9404.29 alt tarife pozisyonundaki eşyalar sayılmıştır.

             TGTC  nin 9404.21 alt tarife pozisyonunda “Gözenekli kauçuktan veya plastik maddelerden olanlar (kaplanmış olsun olmasın) (şilteler)”, 9404.29 alt tarife pozisyonunda ise “Diğer maddelerden olanlar (şilteler)” tanımlanmıştır. TGTC’nin ;

             – 9404.21 tarife alt pozisyonu, “Kauçuktan ve plastik maddelerden şilte (yataklar), kaplanmış olsun olmasın ile yatak için sünger veya delikli kauçuktan belli ebatlarda kesilmiş ve kaplanmış olsun olmasın şilteler (yataklar)”,

             – 9404.29 tarife alt pozisyonu ise, “Pamuk, yün, at kılı, kuş tüyü, sentetik lifler ve benzerlerinden hazırlanmış yaylı veya yaysız şilteleri (yataklar)”,

             kapsamaktadır.

               TGTC  nin     9404.21,29 tarife alt pozisyonundaki GTİP      numaralarında tanımlanan pamuk,  yün, at kılı, kuş tüyü, sentetik lifler ve benzerlerinden hazırlanmış, sünger veya delikli kauçuktan, plastikten, elyaftan vb. maddelerden belli ebatlarda kesilmiş ve kaplanmış olsun olmasın şilteler-yataklar-döşekler ile yaylı ve yaysız şilteler-yatakları 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu kararıeki listelerde yer almadağından teslim veya ithalinde genel oranda (%18) katma değer vergisi uygulanması gerekmektedir.                                               

            Bilgi edinilmesini  rica  ederim.

                                                                                                                                               

 

 

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Mesajınızı İletebilirsiniz

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim? Ben bir yapay zeka robotuyum. Verdiğim cevaplar uzman görüşü değildir.
Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE