Top
Özelge: Amonyum nitrat teslimlerinde KDV oranı hk. - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
8810
post-template-default,single,single-post,postid-8810,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Özelge: Amonyum nitrat teslimlerinde KDV oranı hk.

 

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

DENİZLİ VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü

 

 

 

Sayı

:

B.07.1.GİB.4.20.15.01-40-MUK-2011-305-91

14/02/2012

Konu

:

Amonyum nitrat teslimlerinde KDV oranı

 

 

            İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, … ‘de bulunan fabrikanızda narkoz, narkoz gazı üretimi yaptığınız ve narkoz gazının hammaddesinin amonyum nitrat olduğu belirtilerek, ithal ettiğiniz amonyum nitratın katma değer vergisi oranı sorulmaktadır.

            Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun 1/1 inci maddesine göre, Türkiye’de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler KDV ye tabidir.

            KDV oranları, KDV Kanununun 28 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile Kararname eki I sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1, II sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8, listelerde yer almayan vergiye tabi işlemler için % 18 olarak tespit edilmiştir.

            2007/13033 sayılı Kararname eki II sayılı listenin B/22 nci sırasında Türk Gümrük Tarife Cetvelindeki (TGTC) Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon (GTİP) numaraları ve eşya tanımları itibariyle belirlenen eşyalar sayılmıştır.

            TGTC nin 3102.30 tarife alt pozisyonunda “Amonyum nitrat (sulu çözelti halinde olsun olmasın) ismen tanımlanmıştır. Gaz halindeki amonyum nitrat bu pozisyona ait “3102.30.90.00.00 Diğerleri” GTİP numarası kapsamında bulunmaktadır.

            Buna göre, 2007/13033 sayılı Kararname eki listelerde yer almayan amonyum nitratın ithali ve yurt içi teslimi genel oranda (%18) KDV ye tabi bulunmaktadır.

            Bilgi edinilmesini rica ederim.

 

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE