Top
Özelge: 2. Ordu Lojman Yönetimine verilecek Temizli Hizmetinde KDV Tevkifatı - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
8717
post-template-default,single,single-post,postid-8717,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Özelge: 2. Ordu Lojman Yönetimine verilecek Temizli Hizmetinde KDV Tevkifatı

 

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

MALATYA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

MÜKELLEF HİZMETLERİ GRUP MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

 

Sayı

:

37538499-130[9-2013-10]-16

28/04/2014

Konu

:

…… Lojman Yönetimine verilecek Temizli Hizmetinde KDV Tevkifatı

 

 

            İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, “….. Lojman Üst Yönetimi”nin açmış olduğu temizlik ihalesine katılacağınızı belirterek, söz konusu temizlik hizmeti nedeniyle katma değer vergisi (KDV) tevkifatı yapılıp yapılmayacağı sorulmaktadır.

             KDV Kanununun 9 uncu maddesi ile vergi alacağının emniyet altına alınması amacıyla vergiye tabi işlemlere taraf olanları vergi alacağının ödenmesinden sorumlu tutma konusunda Bakanlığımıza yetki verilmiştir.

             Bu yetkiye dayanılarak yayımlanan 117 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin; (3.1.2.) bölümünde kısmi tevkifat uygulaması kapsamındaki sorumlular, (3.2.) bölümünde kısmi tevkifat uygulanacak hizmetler, (3.3.) bölümünde ise kısmi tevkifat uygulanacak teslimler sayılmıştır.

            Söz konusu Tebliğin “3.2.10 Temizlik, Çevre ve Bahçe Bakım Hizmetleri” başlıklı bölümünde Tebliğin (3.1.2.) bölümünde sayılanların Tebliğin (3.2.10.2) bölümünde belirtilen temizlik, çevre ve bahçe bakım hizmeti alımlarında alıcılar tarafından (7/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacağı belirtilmiştir.

             Buna göre, firmanız tarafından 117 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (3.1.2) bölümünün (a) ve (b) ayrımında yer almayan 2 nci Ordu Lojman Üst Yönetimine verilecek temizlik hizmetleri tevkifata tabi bulunmamaktadır.

           Bilgi edinilmesini rica ederim.

 

 

(*)     Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**)   İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE