Top
Yabancılar ve Türkiye Mukimi Olmayan Gerçek Kişilerle Yapılacak İşlemlere İlişkin Tahsilat ve Ödemeler Tevsik Zorunluluğu Kapsamı Dışına Çıkartılmıştır - Audit Eyes | Vergi, Denetim ve Danışmanlık
7863
post-template-default,single,single-post,postid-7863,single-format-standard,wp-custom-logo,mkd-core-1.0.3,highrise-ver-1.6,,mkd-smooth-page-transitions,mkd-ajax,mkd-grid-1300,mkd-blog-installed,mkd-header-standard,mkd-sticky-header-on-scroll-down-up,mkd-default-mobile-header,mkd-sticky-up-mobile-header,mkd-dropdown-slide-from-bottom,mkd-dark-header,mkd-full-width-wide-menu,mkd-header-standard-in-grid-shadow-disable,mkd-search-dropdown,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Yabancılar ve Türkiye Mukimi Olmayan Gerçek Kişilerle Yapılacak İşlemlere İlişkin Tahsilat ve Ödemeler Tevsik Zorunluluğu Kapsamı Dışına Çıkartılmıştır

Tevsik zorunluluğu kapsamında olanların (7.000 TL üstü alım/satışların banka aracılığı ile ödemek/tahsil etmek zorunda olanların) tevsik zorunluluğu kapsamında olmayan yabancılar ve/veya Türkiye mukimi olmayan gerçek kişilerle yapacakları işlemlere ilişkin tahsilat ve ödemelerin aracı finansal kurumlar aracılığıyla yapılmasına istisna getirilmiştir.

Aşağıdaki koşulların sağlanması kaydıyla, tevsik zorunluluğu kapsamında olanların tevsik zorunluluğu kapsamında olmayan yabancılar ve/veya Türkiye mukimi olmayan gerçek kişilerle yapacakları işlemlere ilişkin tahsilat ve ödemelerinde tevsik zorunluluğu kaldırılmıştır.

  • Düzenlenecek faturalara söz konusu kişilerin pasaport numarasının yazılması,
  • Bu kapsamda nakit tahsil edilen tutarların, tevsik zorunluluğu kapsamında olanlar tarafından tahsilatı takip eden ilk iş günü sonuna kadar aracı finansal kurumlarca düzenlenen belgelerle tevsikinin sağlanması.

Örneğin: 15.000 TL’ye 26.07.2022 tarihinde T.C. Vatandaşı olmayan ve oturma izni olmayan bir kişiye yapılacak mal/hizmet satışına istinaden Faturada ilgili kişinin pasaport numarasını muhakkak belirtmeniz gerekmektedir. Ardından yapacağınız nakit tahsilat işlemini en geç bir gün olan 27.07.2022 tarihinde ….. fatura numarasına istinaden bankaya yatırmanız gerekmektedir.

Eğer faturanızı geçmiş tarihe düzenlemeniz durumunda yani faturanın düzenlenme tarihi 26.07.2022, Fatura tarihi 24.07.2022 ise Mükellefiyetiniz nezdinde tahsil ettiğiniz parayı 27.07.2022 tarihinde bankaya yatırmanız bu kurala uymadığınızı gösterecektir.

Bu nedenle; faturalarınızı günlük olarak düzenlemeniz ve iş takip sürecini etkin kılmanız Kurumunuz için çok yararlı olacaktır.

İyi günler dileriz,

Audit Eyes

BEDAVA
İNCELE